Mustikas

Mustikas (Vaccinium myrtillus) on ravimtaimena tuntud juba sajandeid ja kasvanud Põhja-Euroopas. Eestis kasvavad mustikad looduses laialdaselt ja on hästi tuntud. Hea kättesaadavus ja hea maitse, mis meeldib eriti lastele, ei vähenda kuidagi tema väärtust supertoiduna.

Mustikad sisaldavad palju antioksüdante nagu C-vitamiin, seleen jt, mis eemaldavad kahjulikke vabu radikaale. Eriliseks teevad ja värvuse annavad mustikatele antotsüanidiinid, mis on samuti olulised antioksüdandid ja põletikuvastased.

Laiemalt peetakse mustikat üldtugevdavaks. Antioksüdantide rohkuse tõttu soovitatakse mustikaid tarvitada immuunsüsteemi tugevdamiseks juba enne külmetumist. Aastasadade tagant on teada mustika kasutamine külmetuse puhul. Mustikast tehtud teed on kasutatud rahvalikult külmetuse puhul ja mustikatest tehtud suppi haige kõhu ehk kõhulahtisuse korral.

Teaduslikult on leitud, et mustikad aitavad vähendada vananemisega kaasnevat vaimsete võimete vähenemist. Palju räägitakse mustikate kasulikkusest silmadele, mis on seotud tsingi sisaldusega.

Mustikad sisaldavad suhteliselt palju mineraalaineid.

Kurgusiirup mustikast

blueberries-635455