Sookail

Sookail (Rhododendron tomentosum Harmaja) ehk unirohi ehk porss on Eestimaa arvukates rabades nii levinud, et võiks olla rahvustaimeks. Ta on hästi tuntud oma tugeva uimastava lõhna poolest, mis ei hooli mõnikord isegi aastaajast ning võib tuua looduses viibijale peavalu. Vänguse annab taimele eeterlikus õlis olev ledool ehk leedumkamper. Varem on peetud sookailu tugevatoimeliseks ja mürgiseks taimeks. Rahva jaoks oli tegemist seetõttu nõidusliku taimega.

Sookailu seostatakse röga ja kinnist nina lahtistava ning kohest värskendust toova toimega, mis tuleneb taimes olevatest terpeenidest. Nii peetakse sookailu rahvalikult heaks ja tugevaks köharohuks.

Nahahoolduses omistatakse sookailule teaduslikult näidatud mikroobidevastase ja põletikuvastase omaduse tõttu kasulikku toimet paljude nahaprobleemide puhul ning nendest taastumise kiirendamisel.

Hästi on on sookail tuntud oma põletikuvastaste omaduste tõttu seoses näiteks reuma puhul kasutamisega. Reuma puhul kasutasid sookailu näiteks juba Põhja-Ameerika indiaanlased. Tänapäeval on sookailul nähtud selles vallas ravimikandidaadi potentsiaali. Taime rahvalikku kasutamist külmetuse ja reuma puhul on üles märgitud juba alates 18. sajandist. Viimasel ajal on sookailust valmistatud salvi tuntud ka Ledum salvi nime all.

Ninasalv Sookailusalv

wild-rosemary-6080492