Saialill

Saialill (Calendula officinalis) on leidnud kasutamist naha kriimustuste, päikesepõletuse, külmakahjustuse, põletuste, putukahammustuste, nahainfektsioonide ja tüügaste puhul. Kõigi nende kasutuste kohta teaduslikku toetavat uuringut veel ei ole. Taime koostises on märgitud flavonoide, terpenoide, kumariini, karotenoide ja aminohappeid.

Saialillel on teaduslikult leitud naha taastumist kiirendavaid, antioksüdantseid, kollageeni moodustumist toetavaid ja antiseptilisi omadusi. Nii sobib saialill kasutamiseks põletiku, ekseemi, akne ja lihtsalt kuiva naha puhul. Samuti sobib tundlikule, põletikulisele ja õrnale nahale nagu näiteks mähkmelööbe puhul.

Uuringutes loomadel või katseklaasis on näidatud saialille võimet kiirendada haavade või haavanditega koe taastumist, mis on kooskõlas saialille traditsioonilise kasutusega. Täheldatud on mikroobide elutegevust pärssivat mõju. Saialillest valmistatud salvi katsetuse puhul on märgitud esialgses teaduslikus uuringus kasulikku dermatiiti piiravat efekti kiiritusravi saajatele. Samuti on leitud mõningast kasulikku toimet naha põletiku ja haava puhul. Saialill võib seega päikesepõletuse puhul, aknele kalduval või ärritunud nahal samuti olla sobilik nahahoolduseks, milleks on ka soovitatud.

Saialill on Euroopas traditsioonilises kasutuses juba üle tuhande aasta. Saialille kasutati Lõuna-Euroopas, Lähis-Idas, tiibeti meditsiinis ja traditsioonilises hiina meditsiinis (nahahooldus). Ajalooline kasutusvaldkond on olnud haavade hooldus ja seda saialille omadust on kinnitanud ka tänapäevased in vitro ja in vivo teaduslikud uuringud. Kui põhjamaalased-normannid lõid aastal 1063 Cerami lahingus Palermo lähedal Sitsiilias araablasi, siis saadud haavu võisid nad hooldada juba saialillega. Vahepealsel ajal on nähtud saialilles katku vastu võitlemise vahendit. Tänapäeva meditsiinis on saialill kasutusel vastavalt traditsiooniliste taimsete ravimite Euroopa direktiivile 2004/24/EC traditsioonilise vahendina kusjuures eri riikide farmaatsiaalastes juhendites on märgitud kasutust nahakahjustuste juures.

Saialillesalv

oil-4369051_640