Astelpaju

Astelpaju (Hippophaes rhamnoides) on eurooplastele tuntud iidsest Kreekast ja Balkanilt, kuid kasvuala ulatus Hiinasse ja astelpaju on tuntud hästi traditsioonilises hiina meditsiinis ning Tiibetis. Neis piirkondades kasutati astelpaju nahaprobleemide, haavade ja põletuste puhul.

Astelpaju kasutatakse kosmeetikas selles sisalduvate kasulike komponentide tõttu seostatava vananemisvastase omaduse tõttu. Astelpaju aitab saavutada naha kaunima ja nooruslikuma välimuse. Temas on nähtud kiirguskahjusid vähendavat mõju, mistõttu seda kasutasid kosmonaudid. Tänapäeval pakutakse astelpaju sisaldavaid tooteid hemorroidide puhul.

Teaduslikult on leitud astelpajus kasulikke koostisosi. Neist tähtsamad rühmad on antioksüdandid, C-vitamiin, flavonoidid, polüfenoolid ja polüsahhariidid. Eripärane on astelpajutoodetes soodne rasvhapete tasakaal. Selles leiduvad kõrge kontsentratsiooniga looduslikult omega-3, omega-7 ja omega-6 rasvhapped kiirendavad naha taastumist ja nendega seostatakse põletikuvastaseid omadusi. Teiseks, nahas muudetakse omega-6 rasvhape prostaglandiinideks, millisega seostatakse noorendavat toimet nahale. Tugevad looduslikud antioksüdandid seovad vabu radikaale, aeglustavad vananemist ja soodustavad problemaatilise naha loomulikku taastumist. Astelpajul on leitud teaduslikult haavade paranemist kiirendavaid omadusi seoses astelpaju kasutamisega saavutatava antioksüdantide kõrgema tasemega granulatsioonkoes.

Loodusliku kasuliku taimena on astelpaju kuulsus kestnud aastatuhandeid ja on kõrgelt hinnatud tänapäevalgi.

Astelpajusalv

shuangqiaogou-1537868