Kadakas

Harilikul kadakal (Juniperus communis) on leitud põletikuvastast ja mikroobidevastast toimet. Märgitud on haavade ja põletuste paranemist kiirendavat mõju, mis tuleneb naharakkude kasvu kiirendamisest.

Minevikus kadakale omistatud müütilise iseloomuga omadused on leidnud tänapäeval teaduslikku tuge. Eestis seostatakse kadakat peamiselt Saaremaaga, kus kadakas on leidnud niiske merelise õhu ja kehva paepealse mulla kombinatsioonis kasvades oma eelise. Samasuguseid olusid leidub samuti Põhja-Eestis.

Iidsetel kevadistel Maaema pidustustel oli oma koht kadakal, mida peeti pühaks puuks ja mille marjade suitsuga peletati kurje vaime, sest allilma väravas toimunud üritustel pidi neid tõsiselt kartma. Arvatavasti viheldi neil viljakuspühadel kadakaokstega naisi, sest kadakatel usuti olevat just viljakust soodustav ja puhastav mõju. See tähendus oli ilmselt laiemalt levinud, sest Süüria viljakusjumalanna Astarte sümboliks oli samuti kadakas.

Usk kadaka puhastavasse mõjusse oli nii levinud, et katkuajal põletati kadakat ümbritseva keskkonna eesmärgil ja kadakalahusega puhastati puust anumaid. Roomlased nimetasid samuti seda kadaka omadust. Kadakaekstrakti või -õli segatuna sooja veega soovitatakse tänini kui leebet puhastavat ainet.

Kadaka puhastava ja mikroobidevastase toime tõttu on põhjarahvad kasutanud kadakast puuanumaid õlle valmistamise juures. Märgati toidu paremat säilimist puunõudes. Vanad roomlased samuti puhastasid kadakalahusega puust anumaid. Usk kadaka puhastavasse mõjusse oli nii levinud, et katkuajal põletati kadakat ümbritseva keskkonna puhastamise eesmärgil. Tuhandeid aastaid põhjamaalaste poolt armastatud kadakamarju peetakse tänapäeval supertoiduks.

Teaduslikult on kadaka bakteritele ning seentele ebameeldivaid omadusi seostatud α-pineeni, β-pineeni ja p-tsümeeniga. Koostises olev deoksüpodofülotoksiin on määratletud kui viirusvastane aine. Kadakas on leidnud oma koha mikroobidevastase ja haavu ning põletusi parandada aitavate toimete poolest. Samuti liigese- ja lihasvalude ja aknele kalduva naha puhul.

Nahahoolduses pakub kadakas huvi looduslike antioksüdantide tõttu, mis parandavad ja tugevdavad naharakke vähendades seeläbi vananemisilminguid ja võimaldades nahal iseseisvalt vastu seista kahjulikele mõjudele nagu tugev päikesekiirgus. Antioksüdandid piiravad vabade radikaalide kahjulikku mõju.

Lisaks nähakse kadakal nahka rahustavaid omadusi nagu punetuste vähendamine. Rahvameditsiinis on kadakat märgitud kui meele ärevust vähendavat taime. Kadaka nahka pinguldav toime avaldab selgelt mõju näo väljanägemisele.

Kadakat on kasutatud nahapooridesse peitunud kahjulike ainete neutraliseerimiseks. Nii on kadakal põhinev kosmeetika leidnud kasutust naha pinna puhtana hoidmisel. Lisaks on leitud kadakal põletikuvastased omadused. Kadakat sisaldavat kosmeetikat on seetõttu peetud eriti sobivaks aknele kalduvale nahale. Kadakas aitab vähendada pooride ummistumist ning vähendada aknele sobivate tingimuste tekkimist. Kadakal on leitud samuti naha hormoonilist tasakaalu parandavaid omadusi, mis võiks reguleerida loomuliku rasvasuse ja niiskuse tootmist nahas. Väidetavalt ergutab kadakas nahaaluses rasvakihis ainevahetust ja aitab seeläbi vähendada rasva ja tselluliiti. Kadakat on soovitatud kasutada väsinud jäsemete massaažiks.

LOODU on tänaseks toonud turule kolm kadakat sisaldavat toodet Kadakasalv, Huulepalsam ja Kadakasiirup. Mõlemad salvid sobivad huulte heas korras hoidmiseks, kuid Kadakasalv on vaba kuusest ja toetatud taruvaiguga.

Huulepalsam Kadakasalv Kadakasiirup Sookailusalv

juniper-4833381_640